14th Regiment, WV Vol Infantry, Roster

	The Fourteenth Regiment West Virginia Infantry, a Union regiment in the American Civil 
War,was composed of men whose home counties included Doddridge, Marion, Monongalia, Ohio, 
Pleasants, Preston, Ritchie, Tyler, and Wood. This list of men and officers in the regiment
was compiled by Bobby Thorne, a member of the Hacker’s Creek Pioneer Descendants, from a muster
roll of the regiment on file at Archives and History in Charleston.  The original includes the 
date each man was mustered in and out and the place of his first muster (usually at or near 
his home county).  If he left the service early, the reasons for his leaving, i.e., illness, 
killed in action, are sometimes given.

	Muster rolls for all other West Virginia regiments are also available at Archives 
and History.  Please contact the staff for the information and cost of obtaining each of these rolls.



Non - Commissioned Staff Officers

SERGEANT - MAJORS

Ohio County, W.Va; Unit mustered in August 1862, mustered out June 1865.

William S. Morrison, William P. Greene, John W. Bishoff, George W. Jolliffe, 
Theodore W. Boydston, Andrew W. Duty.



QUARTERMASTER SERGEANTS

Ohio County, W.Va.; Unit mustered in September 1962, mustered out June 1965.

David B. McIlwain, Hunter H. Moss, Thomas P. Knox.


COMMISSARY SERGEANTS

Ohio County, W.Va..		Unit mustered in August 1862, mustered out June 1865

Henry A. Hartley



HOSPITAL SERGEANTS

Ohio County,  W.Va.		Unit mustered in September 1862, mustered out June 1865.

Allen B. Fundenberg, Charles R. ?, Hugh C. Irwin.



MUSICIANS

Ohio County, W.Va.		Unit mustered in August 1862, mustered out June 1865

Anthony Loveall, Henry G. Coffman, George W. Moore.


* Company “A” Fourteenth Regiment Voluntary Infantry

COMISSIONED OFFICER

Ohio County, W.Va.; Unit mustered in August 1863, mustered out June 1865

Jacob Smith (Capt), William W. Lewis (1st Lt.), William P. Greene (1st Lt.), 
Elijah L. Wade (1st Lt.), EliDavis (2nd Lt.), Andrew J. Charter (2nd Lt.). 

Enlisted Men

Doddridge County, W.Va.; unit mustered in August 1863, mustered out June 1865.

John J. Allen, Adam Ash, Isaac Ash, John L. Ash, Amasiah Ashburn, William Barker, 
John P. Bayard, Thomas Bord, Joseph S. Britton, Benjamin S. Brown, Amos D. Childers, 
Cyrus S. Childers, George Clise, Isaac Criss, Simon Cumberlidge, Austin M. Davis, 
Benjamin P. Davis, Xasburn A. Davis, Eli P. Davis, Granville Davis II, Nathan J. 
Davis, Riley C. Davis, William R. Davis, James M. Dennison, Jonah J.Dennison, 
Lowis M. Dennison, Clinton Doak, James O. Duckworth, John H. Duckworth, Uriah B. 
Duckworth, Enoch P. Ellifritt, David Finley, Thomas J. Fleming, George W. Fox, 
James S. Fox, William C. Fox, William C. Fox (Wheeling), Moses T. Frushure, 
Thomas Freeman, John P. Gain, Samuel Hardesty, Thomas E. Holliday, James M. R. Hurver, 
George T. Husk, John Hutson, Porter F. Hutson, John F. Jordon, David J. Kinney, 
Snowdon S. Kinney, Alexander Knight, Hamilton S. Knight, Michael Knight, William B.B. 
Knight, Thomas W. Magill, William J. Maulsby, Cornelius Maxon, John McLary, George 
H. Morris, Ambrose B. Nicholson, Berryman Nicholson, David H. Nicholson, Henry C. 
Nicholson, James M. Nicholson, Morgan Nicholson, William A. Nicholson, Madison Nicholson, 
George W. Nutt, Willie B.Nutter, Samuel C. Parks, Francis M. Prunty, James Richards, 
Jesse M. Richards, Lemuel Richards, Samuel Richards, Leonard Roberts, Levi Roberts, 
Flavione J. Ruley, James M. Russell, Samuel Russell, Jesse Seeders, John F. Seeders, 
Jacob Sheets, Harvey Smith, Hiram Smith, James S. Smith, Thomas J, Smith, Arnold C. 
Snider, James E. Snider, Johu Snider, Lemuel G. Snider, Stephen Snider, William Snider, 
Abner Stout, Joseph Stout, William S. Stout, Zadoc Stout, Israel D. Sutton, Lafayette 
Swiger, Wesley F. Swiger, Abraham Thomas, George W. Thomas, Joseph N. Thomas, 
Martin V. Trough, Grove Tucker, Samuel J. Walker, Charles Walker, George W. Weekley, 
John Weekley, Richard Weekley,Solomon Weekley, Benjamin Welch, James Welch, Daniel W. 
Wilcox, Elezar Williams, Isaac Williams, Israel Williams, Solomon Williams, William Willis.


* Company “B” Fourteenth Regiment Volunteer Infantry

Commissioned Officers
Ohio County, W.Va.  Unit mustered in August 1862, mustered out June 1865

Clinton Jeffers (Capt), John D. Elliott (Capt), John M. Jeffers (1st Lt.).


Enlisted Men Company “B” Fourteenth Regiment Volunteer, West Virginia Infantry

Preston County, W.Va.  Unit mustered in August 1862, mustered out June 1865

Francis Albright, Simon Albright, James C. Ashburn, Allen Bennett, George L. Bennett, 
David Boshoff, John H. Boshoff, Noah Bucklow, Jasper Calvert, John Cassady, William H. 
Chidester, James W. Chiles, Jesse A. Chiles, James M. Coburn, Marcelius H. Cobun, 
John C. Crane, Martin L. Crane, Isaac H. Crep, Henry Dill, John Dill, Andrew J. Douglas, 
William H. Douglas, William W. Elsey, Adam H. Feather, Daniel C. Feather, John B. 
Feather, James W. Felton, Joseph B. Felton, David Field, William P. Field, Robert L. 
Freeburn, Andrew J. Freeland, John A. Freeland, John Gower, James Graham, John 
Greathouse, Thomas Greathouse, William Greathouse, James P. Grimes, Henry A. Hartley, 
George W.Hartselt, Elisha Hewitt, Bartholomew Helsman, Calvin A. Holmes, Samuel A. J. 
Holmes, Aaron Lenhart, John T. Liston, James McCauley, Elisha McKenny, Joseph J. 
McKenney, Joseph McMannas, Amos J.Monear, Samuel B. Monear, William C. Monear, 
George Motheney, David Y. Morris, John Myers, Miles H. Orr, Hunter H. Pall, John A. 
Parnell, Nicholas Pasten, John Pfieffer, John Pingey, William M.Ridenour, Henry C. 
Roby, John A. Rodabaugh, Charles B. Rodheaver, William D. Runner, Edward D.Ryan, 
John E. Smith, William H. Stafford, Alexander M. Stuck, William P. Sturges, William 
Sutherin, John Taylor, Michael S. Tetchenell, Simon B. Tetchenell,  Preston Trobridge, 
Amos A. Vandervert, John Watson, Fedalana Whitehair, Jacob Wilhelm, John Williams, 
Christian A. Wolf, Henry H. Wright, Sailor W. Zin.

* Company “C” Fourteenth Regiment Volunteer Infantry.

Commissioned officers
 
Ohio County, W.Va.  Unit mustered in August 1862, mustered out June 1865

Oliver P. Jolliffe (Capt), Granville Brown (1st Lt.), George H. Hardman (1st Lt.), 
John W. Bishoff (1st Lt), Isaac N. Holland (1st Lt.), Henry Bell (2nd Lt).

Enlisted Men

Monongalia County, W.Va.  Unit mustered in August 1862, mustered out June 1865

Daniel F. Ashcraft, Harrison Austin, Henry Austin, Joseph Austin, William B. Austin, 
Henry Baker, John Boyd, William Carroll, Garrett Conn, Findsley Cox, William Craig, 
Frederick J. Cristy, James F. Darnell, Ashabel G. Devault, Edward G. Eaglew, 
David C. Fetty, Benjamin Fletcher, Jacob Frederick, John C.Freeburn, Samuel B. Frumm, 
William Gardner, Samuel Grey, John Grim, George H. Grubb, Morgan B.Hale, Thomas D. 
Harden, Henry W. Hardman, William W. Hess, John A. Holland, Solomon Holland,Charles G. 
Howell, Henry Howell, John H. Howell, Jacob Jacobs, Eugenius Jenkins, Alpheus Jolliffe, 
George W. Jolliffe, James B. Jolliffe, John M. Jolliffe Sr., John M. Jolliffe Jr., 
Thomas B. Jolliffe, William R. Jolliffe, Nathan Kerns, Franklin C. Kidwell, Joseph A. 
Kincaid, George W. King, Henry H. King, Jefferson Kisner, William Kisner, James W. 
Lambert, William P. Lambert, Eugenius Lanham, Joseph T. Lammons, Ezekiel Marple, 
Archie C. McBee, Rawley C. McBee, William McClarnan, Nathaniel McCosh, Daniel McElroy, 
Samuel McElroy, David Mellow, John W. Miller, Elza L. Morgan, Jacob T. Mouser, 
John M. Mouser, Isaac B. Powell, Michael Price, Jacob A. Prickett, Richard W. Prickett, 
William H. Prickett, John Pride, Joseph Ramble, Thornton R. Riffle, Christopher Russler, 
James H. Small, James A. Smith, Thomas H. Smith, William H. Smith, William H. Snowden, 
Caleb D. Spencer, Thomas D.Spencer, Asa D. Springer, Alpheus Steele, Nelson D. Steele, 
Caleb Tarleton, Ezekiel Trickett, Milton P.Walls, Caleb Watkins, Thomas W. Watkins, 
James B. Watson, James W. Watson, Joshua B. Williamson, George W. Willis, Abraham C. 
Woolard.

* Company “D” Fourteenth Regiment Infantry Volunteers

Commissioned officers

Ohio County, W.Va.  Unit mustered in August 1862, mustered out June 1865

George W. Taggart (Capt), Andrew Mather (Capt), James H. Rider (Capt), 
Ronbon B. Taylor (1st Lt.), Edward M. Hoit (2nd Lt.), Lewis Sockwith (2nd Lt.).

Enlisted Men

Wood County, W.Va.	Unit mustered in August 1862, mustered out June 1865
 
Isaac M. Ball, William D. Ball, Samuel K. Balsler, James E. Bailey, Walker Baxter, James D. B. Black,
Samuel M. Black, George A. Bostlette, Oliver Bradley, George W. Burd, William I. Cain, Elias L.
Caplinger, George W. Christy, Henry C. Coffman, William H. Coffman, Ahab L. Collins, Lomon
P.Collins, Obediah J. Collins, William C. Cook, Thomas Cooper, William Crager, George C. Dagg,
William T. Dagg, William J. Davis, Edward W. Deem, John Dickson, William Dickson, Andrew
Durvaughn,John W. Dye, Loring Flourance, Isaac Fortner, William H. Fowks, John Gurvin,
James A. Guin, John N. Guin, Joseph Guin, Robert A. Guin, Henry C. Hall, William Harper,
Robert P. Harris, John Hoston, John J. Hindman, Joseph F. Haddox,Lewis Holtz, William H.
Home, George B. Howser, Daniel Hoy, John Hudgins, James P. Hull, Francis M. Jenkins, Albert
N. Johnson, Robert W. Johnson, Henry C.Kaeper, George W. Kesterson, William H. Kesterson,
William H. Kirby, David H. Kittle, William H.Knapp, George Lang, Benjamin Langfitt, John T.
Langfitt, Abram Manning, Samuel Manning, Moses Marsh, Stephen McCreary, John C. McGuingan,
Albert M. McHenry, Charles E. McKonran, Maxwell McParker, Alexander McPherson, John
McPherson, James Miller, Charles J. Michaelson, Otto H.Michaelson, George W. Moore, Hunter H.
Moss, William A. Meyers,John Nicely, George W.Nottingham, Lemuel Phelps, Oliver H. Phelps,
William H. Pigott, Jeremiah H. Prince, John E. Prince, Lawrence B. Prinde, Daniel Rider, Granville
Rider, Lewis Robbins, Charles A. Roles, Maleel A. Romino, Calvin P. Rosser, William S. Ryan,
Alexander N. Sams, Frank W. Sams, George W. Sams,  James Shanklin, John Shimbons, Albert
Shroder, Otto Shultz, George T. Sims, Alexander Stoneking, John Stoneking, Richard Storr,
Leonidas Swords, John F. Turner, Thomas J. Turner, James M. Welsh, Isaac T.Wheeler,
Joseph Williams, William H. Wicans, Lafayette Wires, Nathaniel Wires, William W. Wires.
 
*Company “E” Fourteenth Volunteer Infantry
 
Commissioned officers
Ohio County, W.Va      .       Unit mustered in August 1862, mustered out June 1865
 
Shriver Moore (Capt), William M. Powell (Capt), Wirt Morris (1st Lt.), John W. nok (1st Lt.),
Martin Zenun  (1st Lt.), James B. Williamson (2nd Lt.)
 
Enlisted Men
Tyler County, W.Va.    Unit mustered in August 1862, mustered out June 1865
 
Jonathan Ankrom, Neil Archer, Anthony Ash, Dickson Baker, Jerome Batton, John Batton, 
George Boston, Elijah Brown, Moses Brown, Alexander Buck, Ivan Buck, John R. Buck, 
Alexander Calvert,Jacob T. Coffield, Joseph Cooper, Abraham M. Cotton, Calvin J. 
Cottrill, Richard A. Cox, William L.Cox, Abraham M. Crouse, John C. Darnell, Bowers 
Davis, Charles W. Davis, Jesse Davis, Robert Davis,Morgan Day, Solomon Day, William 
Donovan, Andrew W. Duty, Ross Elder, Barnett W. Fox, William L Fox, Hamilton J. Frum, 
Eppa D. Goodwin, William B. Goodwin, Thomas Gorrell, Perry W. Gorrell,James I. Harrison,
 Alphanc Haught, Enos Haught, Lawrence Hought, Joshua T. A. Hawkins, Abraham Hays, 
Andrew C. Hays, Martin P. Henderson, Maranda Hickman, James Houlcraft, Alexander 
Howell,William Huffman, Jesse E. Jamison, William M. Jamison, Albert A. Jones, 
Eli Kearns, Rice Keller, James J. Kimble, Ephriam Lashare, Hosekish Lashare, 
Samuel A. Lashare, Eugenius Lemasters, Isaac G.Lemley, William Lewis, Morris 
Litter, Eli B. Long, Anthony Loveall, John G. Lyons, Jeremiah M.Martin, Nelson 
Martin, James P. Maxwell, William McGuire, Elias Mercer, Thomas Philips, James 
Pipes,Henry Pratt, Perry Pratt, William W. Pratt, James Rice, Moses Richie, Joshua
 Richison, Aaron Roberts,Eli Roberts, Elias Roberts, Anderson Shingleton, Isaac
 Shomaker, Solomon Slider, Jackson Smith, John M. Smith, Henry Steele, Thomas S.
 Steele, Nathan H. Stewart, Solomon Stewart, Samuel Stoneking,Thomas Stutlers,
 George W. Sullivan, John L. Sweeney, Abraham Tustin, Andrew Tustin, Daniel M.Tyson,
 Jacob Tyson, James C. Underwood, Joseph F. Underwood, Joseph W. Underwood, 
Lewis Underwood, Harley W. Underwood, Thomas B. Watkins, Daniel Weekley, Isaiah 
Weekley, James H.Weekley, Oliver B. Weekley, Thomas Weekley, Zane Weekley, 
Daniel I. Wells, Charles Wells, Eli Wetzel, Conrad Whitehair, George Williamson, 
Thomas Williamson, Jacob M. Wilson, William H. Wise,John Woodburn, Nimrod Wright.
 
* Company “F” Fourteenth Regiment Infantry Volunteers
 
Commissioned Officers
Ohio County, W.Va.     Unit mustered in August 1862, mustered out June 1865
 
Elias Y. Satterfield (Capt), Earom Arnett (Capt), David B. McIlwain (Capt), John M. Satterfield (1st Lt.),
Thomas M. Reed (1st Lt.).
 
Enlisted Men
 
Pleasants County, W.Va.        Unit mustered in August 1862, mustered out June 1865
Jacob Adams, Benjamin F. Alkire, Marion Alkire, Oliver D. Alkire, William Alkire, James Allison,
Robert Alvis, Frederick Arm, George W. Belville, Jacob Bradford, Adam Bumgardner, Samuel
Bumgardner, Peter T. L. Burch, Ephriam M. Butcher, Jehu H. Butcher, Peter Butcher, James K.
Campbell, Milton A. Campbell, Oliver M. Campbell, David D. Carpenter, Levi B. Clovis, Newell
Cohagan, Jacob Collins, David Dillon, John B. Ewell, Enoch Fleming, Stephen A. Freeland, Daniel
Fridley, Daniel Garrison, Irad Garrison, Nathaniel Garrison, Archemades Gorrell, William W. Hall,
Michael Hallam, Caleb T. Hamilton, Lorenza D. Hernsworth, Jacob Jones, John Johnson, Dennis
Lamberson, James W. Leggett, Daniel M. Locks, Joab Martin, James S. Martin, Joseph B. Martin, Eber
Mason, Philip Mason, Thomas Mason, Darwin B. Maxwell, Francis S. Maxwell, James A. Maxwell,
Leander B. Maxwell, George McCullough, Daniel McDondle, Jacob McHenry, Samuel E. McHenry,
Cabert N. McKinney, James G. Morgan, William Morris, John Murser, John B. Oldfield, Enoch Poling,
Hilleary Pratt, Daniel T. Rairdan, Henry R. Reagen, David J. Ridgeway, Peter D. Riding, Andrew J.
Riggs, Isaac B. Riggs, James S. Riggs, James Shingleton, Abraham L. Shreves, Isaac Shreves, Taylor
Shrout, John R. Siminton, Anthony Smith, George Smith, William K. Smith, David T. Stonebraker,
David W. Virden, Thornton Virdin, Isaac Wagoner, George Watson, George Weekley, Thomas H.
Whaley, Christopher J. Williamson, George M. Williamson, Abraham Wilson, Joseph M. Wilson, Samuel
Wilson, William Wilson.
 
 
* Company “G” Fourteenth Regiment Volunteer Infantry
 
Commissioned officers
Ohio County, W.Va.     Unit mustered in September 1862, mustered out June 1865
Jacob M. Reits (Capt), James W. Shroyer (1st Lt.), William G. Lowther (1st Lt.),
Philip Sigler (2nd Lt.).
 
Enlisted Men
Ritchie County, W.Va.  Unit mustered in September 1862, mustered out June 1865
 
 
 
Jonathan Baker, Thomas D. Baker, Arthur C. Bee, William P. Boehm,
Thomas M. Bollinger,Zedekiah A.Bollinger, James R. Brake, James Cain, Silas Cain,
Eugenius Calhoun, George H. Campbell, John S.Coulson, William H. Coulson, Eugenius Criss,
William B. Critchfield, George W. Cross, John A. Cross,Stephen C. Davis, Eli B. Dotson, Hiram
B. Dotson, William S. Drake, James D. Earl, Robert L. S. Elder,James W. Elliott,
Jacob N. Fronsman, William C. Glover, James B. Gribble, Wilson A. Gribble, William
E. Griffin, Thomas Hamrick, George W. Hardon, Simeon Helms, James P. Hess, John Hess,
Elijah Hissam, William Jett, Jacob Jett, Francis M. Jones, Samuel R. Jones, William E.
Lough, Henry C.Lowther, Alexander M. Magill, George E. Magill, James W. Magill,
Charles A. Mahoney, John Manear, George W.B. Martin, Zephaniah Martin, Spencer Mayley,
William McCullough, Gregory McMuten, John McMuten, George W. Miller, James G. Morgan,
Addison Oaburn, John C. Parks, James F. Patton, JohnPrice, Amos D. Pritchard,
James M. Propst, Lewis Propst, David P. Randolph, Lewis P. Reits, George S.Richards,
Fletcher S. Riddle, George W. Sewart, Lair Simon, James H. Smith, James T. Smith,
Jaramiah Snodgrass, Caleb D. Spencer, Martin V. Taylor, Amos G. Thomas, Elias Thomas,
Edmund Tibbs,William A. Valentine, John S. Vanpely, William Vass, John Watson,
Wilson Watson, Harvey Westfall, Ransom H. Wilson, William W. Wilson.
 
 
* Company “H” Fourteenth Regiment Volunteer Infantry
 
Commissioned Officers
Ohio County, W.Va.     Unit mustered in September 1862, mustered out June 1865
Henry M. Ice (Capt), James W. Shroyer (Capt), Newton S. Beaty (1st Lt.),
George W. Jolliffe (1st Lt.), Cornelius M. Hoult (2nd Lt.), Robert N. Hess (2nd Lt.)
Isaac N. Martin (2nd Lt.).
 
Enlisted Men
Marion County, W.Va.   Unit mustered in September 1862, mustered out June 1865
 
 
 
Perry G. Amos, Thornton Amos, Enos M. Anderson, Absolan Arnett, Elihu Atha, William
D. Baker, Theodore W. Boliston, Calab Boggess, John H. Brown, Levi Brown, Elisha
Brummage, James R.Brummage, James P. Campbell, Francis M. Clayton, Ulisaus A. Clayton,
Joseph Conoway, Isaac F.Copenhaver, Eugenius Criss, James A. Criss, Daniel Cunningham,
Francis M. Cunningham, Henry M.Cunningham, Joseph S. Cunningham, Martin V. Cunningham,
Benjamin J. Davis, Thomas S. Davis,Enoch O. Doud, Levi Fetty, Salathiel Fetty, Robert
P. Floyd, James S. Fluharty, William H. Fowler,Ambrose Fox, Benjamin Freeland, Henry B.
Furbee, William L. Gaines, Charles L. Gooch, Andrew C.Gray, William H. Grooms, Cephas
Gump, Ashabel F. Hamilton, John D. Hawkins, Albert E. Hays,Jonathan P. Hays, David
Heldreth, William R. Heldreth, George W. Hess, James T. Hess, Jacob B. Haway,Joshua
Higgins, Jesse W. Ice, William Johnson, Ebeneser C. Jones, John E. Jones, John K. Jones,
Cornelius Kendall, Zeri A. Kerns, Eugenius C. Looman, Nimrod Low, Samuel Lowe, John R.
Mason, Ulysus Mason, Charles T. McIntire, Thomas McIntire, William Merifield, Samuel
Metz, Theodore Metz,Caleb Moore, Daniel H. Moore, Fonton W. Moore, Franklin Moore,
Jesse Moore, Henry H. Mynear,Lewis F. Nay, Silas J. Nay, Milton Near, William Norris,
William Perry, William Price, Franklin G.Randall, Korman G. Randall, Robert N.
Richardson, Eli Right (Wright), Nathan Right (Wright), David T.Roberts, Franklin
Robinson, William H. Selvine, George W. Sharp, Isaac W. Shaw, Zachariah Shrader,
Nicholas L. Shupp, Robert M. Smallwood, Levi Starkey, Levi D. Starkey, Silas M.
Starkey, Thomas M.Stevens, Jacob M. Strait, Jesse T. Sturm, Levi Taulkington,
William A. Toothman, Jesse S. Toothman,Stanford B. Upton, Henry Whetzel, James Wilson,
Eli Wright, Nathan Wright.
 
 
* Company “I” Fourteenth Regiment Volunteer Infantry
Commissioned Officers
 
Ohio County, W.Va.     Unit mustered in September 1862, mustered out June 1865
Elias C. Finnell (Capt), Uriah Griffith (1st Lt.), James B. Fogle (1st Lt.),
Silas W. Hare (1st Lt.), Joseph R. Peck (2nd Lt.), William S. Morrison (2nd Lt.).
 
Enlisted Men
 
Monongalia County, W.Va.       Unit mustered in September 1862, mustered out June 1865
 
William L. Able, William L. Anderson, George Barb, Greenberry Barickman, James A.
Barnes, John Beatty, William Beatty, Eugenius Bell, Lawrence S. Blaney, Seth Boice,
Levi Bolinger, William D.Bougher, George C. Bowers, Marshall Brand, Daniel W.
Breakiron, Frederick Breakiron, Robert Brooks,Martin D. Cade, Mortimer Cade,
George W. Castle, Francis O. Chalfant, Benjamin F. Childers, John S.Cole, William
P. Cole, Cyrus Courtney, George W. Dawson, William Dawson, Zackwell Dunn, Alpheus
B. Fear, Francis M. Fetty, John P. Fetty, Bushrod W. Finnell, Nicholas V. Flumm,
William A. Friend,Allen D. Fundengerg, Isaac M. Galligher, Samuel Gould, John W.
Hauly, James W. Heix, William B.Hoard, Reasan Holland, John Hunter, Daniel W. Jones,
Joshua W. Keener, George W. Kelly, Joseph S.Kelley, Thomas P. Knox, Draper Lawlis,
John S. Lemon, Aaron B. Lewellen, Alpheus D. Lyons, Charles H. Madern, Elias
Martin, John W. Martin, Washington J. F. Martin, Alexander McGauley, D. B.
McIlwain, Perry McLane, John S. McMillan, Benson Mollisee, William A. Morris,
William S. Morrison, Arthur Murry, David Murphy, Josephus Neighbours, Abram Kuce,
George Kuce, Israel Philips, Abraham Piles, William L. Pool, James P. Poster, Robert
Powell, Robert B. Reed, Michael Rice, Henry Roby, John Saunders, Nicholin Sayre,
Felix Scott, Xmiah J. Scott, William Scott, Marion N. Shaines (Shanes), Jacob
B. Shisler, James L. Shroyer, Lewis A. Sisley, William A. Stewart, Jackson R. Stoker,
Jonah T. Summers, Francis Thomas, Henry C. Thorne, Napolean B. Tibbs, George T.
Turner, Joseph J. Weaver, Frederick A.Wells, Thomas V. Wells, John M. Weltner, Lebbons C. Weltner.
 
*Company “K” Fourteenth Regiment Infantry Volunteers
 
Commissioned Officers
Ohio County, W.Va.     Unit mustered in September 1862, mustered out June 1865
 
Alfred L. Hoult (Capt), John A. Wiley (1st Lt), Cornelius M. Hoult (1st Lt),
John J. Wise (2nd Lt), George W. Cunningham (2nd Lt), Theodore W. Boydston (2nd Lt).
 
Enlisted Men
Monongalia County, W.Va.  Unit mustered in September 1862, mustered out June 1865
 
George Albough, Corbley Ammons, Milley Ammons, Eli Barrackman, Isaac F. Beach,
Benjamin W. Bee, William Bill, Brice Bisset, Reason Bisset, William H. Bisset,
William Bland, Frederick W. Boggess, Allen Bolen, Nelson Bolen, James Brown,
William W. Bryner, William Church, Nathan Coon, Asa Core, Elias Cox, Francis
Cross, John T. Cross, Dan Cumberlage, William Cumberlage Sr., William Cumberlage Jr.,
Elisha M. Darling, Henry Davis, John Divine, James O. Dowel (O’Dowel), Thomas J.
Eastburn, David D.Furman, Wesley L. Gilmore, Eli Glover, Joseph Grim, Peter Gump,
Eugenius Hasker, Elium Haskinson, Simon Haught, Tobias Haught, William H. Hamkins
(Hawkins), Thornton H. Hess, George Huffman, Mason Huffman, Charles H. Irwin,
Franklin Jackson, Joseph E. Jeffers, Isaiah R. Jones, Daniel W. Keffer, William H.
Kenney, Asa Kimbel, John Kimbel, John Kuhn, Abraham Lemly, David Lowe, David R.
Maine (Mane), George Masters, James Masters, Nicholas Masters, Jacob Mathews,
George McMasters, James Meighan, Eliaha T. Mercer, Martin Moore, Martin Moore,
William Moore, Samuel H. Morris, A.Tyler Morris, James Parks, Thomas H. Parker,
William W. Parks, Charles L. Patter, Reuben L. Patterson, F. Marion Piles,
William A. Reichardson, John W. Renner, Henry Right, Josiah Right, Alfred Roberts,
Eli Roberts, Isaac Rumsaval, James H. Sautee, Thomas M. Shame, John Shaws (Shanes),
John J. Shawaller (Showalter), Isaac Shultz, William R. Shuman, Kagron Six, Kerm
Six, Isaac Six, James Simpson, David Sales (Soles), John (Jacob) Soles, Henry
Stansbury, Samuel Stattlenin, David W. Stoneking, Israel W.Strawsnider, Hillman
Tuttle, Richard F. Tuttle, William B. Troyner (Twyner), James Vanhorn, Abraham
Villers, Alexander Villers, Alvis (Alva) Villers, Elias Villers, Charles D. Wayson,
Knos P. Wilson, Frederick Yager.